Artykuł sponsorowany

Fala uderzeniowa jako metoda leczenia bólu kręgosłupa szyjnego na Śląsku

Fala uderzeniowa jako metoda leczenia bólu kręgosłupa szyjnego na Śląsku

Fala uderzeniowa to innowacyjna metoda leczenia różnych schorzeń, która zdobywa coraz większą popularność również na Śląsku. Wykorzystuje ona energię mechaniczną generowaną przez fale dźwiękowe o wysokim natężeniu, które przenikają przez tkanki i mają zbawienny wpływ na organizm. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania tą metodą wśród pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa szyjnego, co może być związane z jej skutecznością oraz minimalną inwazyjnością.

Wskazania do terapii falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową na Śląsku może być stosowana w przypadku wielu schorzeń narządu ruchu, ale szczególnie dobrze sprawdza się w leczeniu bólu kręgosłupa szyjnego. Wskazaniami do tego rodzaju terapii są między innymi przewlekłe bóle szyi, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, dyskopatie oraz stany zapalne okolicy szyjnej. Terapia ta może być również stosowana w przypadku bólów mięśniowych, bolesnych punktów spustowych oraz przykurczów mięśni.

Mechanizm działania fali uderzeniowej

Fala uderzeniowa oddziałuje na tkanki w sposób mechaniczny, co prowadzi do zmniejszenia bólu oraz przyspieszenia procesów regeneracyjnych. W trakcie terapii dochodzi do mikrouszkodzeń w obrębie tkanek, co stymuluje organizm do produkcji substancji przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz wzrostowych. Dzięki temu poprawia się krążenie krwi, co z kolei wpływa na szybszą regenerację uszkodzonych tkanek. Dodatkowo fala uderzeniowa działa rozluźniająco na mięśnie, co pozwala na zmniejszenie napięcia mięśniowego i przywrócenie prawidłowej ruchomości.

Przebieg terapii falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową jest zabiegiem nieinwazyjnym, który może być stosowany ambulatoryjnie. Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu oraz badania fizykalnego, aby ocenić stan pacjenta i wybrać odpowiednią dawkę energii. Zabieg trwa zazwyczaj około 15 minut i polega na aplikacji fal uderzeniowych w miejscach objętych bólem oraz okolicach przyczepów mięśni. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia oraz indywidualnych potrzeb pacjenta, terapia może być powtarzana co kilka dni lub tygodni.

Przeciwwskazania i ewentualne działania niepożądane

Mimo że terapia falą uderzeniową jest metodą bezpieczną, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Nie zaleca się jej pacjentom z ciężkimi chorobami układu krążenia, zaburzeniami krzepliwości krwi, nowotworami czy infekcjami w miejscu aplikacji fal. Ponadto, terapia ta nie jest zalecana dla kobiet w ciąży oraz osób z wszczepionym rozrusznikiem serca. Wśród ewentualnych działań niepożądanych można wymienić zaczerwienienie skóry, obrzęk czy ból w miejscu aplikacji fal, jednak są to objawy przemijające i zwykle ustępują po kilku dniach.